Choroba hemolityczna noworodka

(konflikt serologiczny) Jeśli dziecko dziedziczy po ojcu czynnik Rh, a matka nie ma tego czynnika, mówimy o niezgodności czynnika Rh między matką a płodem. Podobna niezgodność może występować w zakresie głównych grup krwi i innych antygenów krwi. W przypadku wspomnianych niezgodności nie musi dochodzić do objawów chorobowych u płodu. Objawy choroby hemolitycznej występują dopiero wówczas, gdy u matki wytworzyły się większe ilości przeciwciał w stosunku do antygenów krwi płodu. Przeciwciała przechodząc do krążenia płodu niszczą jego krwinki, powodują ciężką niedokrwistość, żół-taczkę, uszkodzenie naczyń krwionośnych. W najcięższej postaci choroby hemolitycznej — w uogólnionym obrzęku płodu – dochodzi zwykle do obumierania płodu w łonie matki. W innych przypadkach u noworodka w ciągu pierwszych godzin po porodzie pojawia się szybko narastająca żółtaczka (gromadzenie się we krwi

nie związanej bilirubiny jako produktu rozpadu krwinek) i niedokrwistość. Nadmiar bilirubiny, która w postaci nie związanej z białkiem łatwo przenika do komórek mózgu, staje się powodem uszkodzenia tkanki mózgowej. Jeśli wymiennym przetoczeniem krwi nie usunie się wcześnie z krwiobiegu dziecka szkodliwych przeciwciał i nadmiaru bilirubiny, noworodek z chorobą he- molityczną umiera w pierwszych dniach po urodzeniu lub wykazuje potem nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.

W przeciwieństwie do żółtaczki wywołanej konfliktem serologicznym inne postaci patologicznych żółtaczek rozwijają się później, po pierwszym tygodniu życia (żółtaczka mechaniczna z powodu wrodzonej niedrożności dróg żółciowych, żółtaczka wywołana zapaleniem wątroby) i ich największe nasilenie przypada na drugi tydzień życia lub później.

About The Author

admin

Leave a Reply