Co Pasożytuje u człowieka w postaciach trypomastigota?

Zwalczanie. Nie zostało opracowane. Trypanosoma cruzi Chagas, 1909. Występowanie. Wiciowiec pasożytujący we krwi, chłonce, w narządach miąższowych człowieka oraz wielu zwierząt w Ameryce Południowej i Środkowej (ten sam zasięg geograficzny co Tiypanosoma rangeli). Ryzyko zarażenia dotyczy 100 min osób, z których aktualnie choruje 16-18 min, natomiast aż 50 tys. rocznie umiera z powodu inwazji tego pasożyta jego rezerwuarem dla człowieka są zarażone pancerniki, a także koty, psy, szczury oraz małpy.

Budowa i rozwój. Pasożytuje u człowieka w postaciach trypomastigota i amasti- gota okresowo wykształcają się formy sferomastigota (ryc. 3.3). Postać wewnątrz-komórkowa (amastigota) owalna lub okrągła, o średnicy 1,5-6 pm, zawiera duże owalne jądro i pałeczkowaty kinetoplast powstaje z formy sferomastigota. Postać trypomastigota wrzecionowata, długości 10-20 pm, szerokości 1-3 pm, często układa się w kształcie litery C i U ma typowe cechy morfologiczne (ryc. 3.22) zawiera duże ciało przypodstawne, połączone z małym blefaroplastem, tworzące kinetoplast w tylnej części komórki. Rozmnaża się przez podział na 2 osobniki potomne, jako amastigota, najbardziej intensywnie wewnątrz komórek siateczki lub śródbłon- kowych, a także – komórek neurogleju, tłuszczowych oraz we włóknach mięśniowych serca, szkieletowych i gładkich. W odróżnieniu od T. brucei gambiense i T. brucei rhodesiense oraz T. rangeli postać trypomastigota tego gatunku nie może dzielić się we krwi.

Zarażenie następuje przez uszkodzoną skórę, spojówkę lub błonę śluzową jamy ustnej postacią trypomastigota, która dostaje się do organizmu człowieka z kałem lub wymiocinami pluskwiaków z rodzaju: Rhodnius (R. prolixus), Triatoma (T. brasi- liensis, T. infestans i in.), Panstrongylus (P. megistus) i in. możliwe jest także za-

Pluskwiak zaraża się postacią trypomastigota w czasie ssania krwi człowieka chorego, w przedżołądku owada wytwarza się postać epimastigota, która po okresie intensywnego dzielenia przechodzi do jelita końcowego w postaci trypomastigota rozwój od postaci epimastigota do trypomastigota trwa 8-14 dni.

About The Author

admin

Leave a Reply