Kifoza

W różnicowaniu wyłączyć trzeba kifozy na tle wrodzonym, na tle długotrwałej nie leczonej gruźlicy kręgów, choroby Scheuermanna (jałowa martwica nasad kręgów) i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Profilaktyka wad postawy ma znaczenie u dzieci ze skłonnością do wytwarzani się nieprawidłowych krzywizn. Ma ona za zadanie nie dopuścić do ich nasilania się i utrwalenia. Powinna ona uwzględnić wyżej wspomniane czynniki patogene- tyczne. Leczenie już wytworzonych i tworzących się wad postawy ma znaczenie profilaktyczne i powinno nie tylko doprowadzić do wypracowania prawidłowych krzywizn kręgosłupa, lecz również zapobiegać zmianom zniekształcającym mogącym rozwinąć się na tle nieprawidłowej budowy. Leczenie powinno być kompleksowe, obejmować całodobowy reżim postępowania, a więc warunki nauki i pracy (młodo-cianych) w szkole i domu, warunki wypoczynku (gry, zabawy, sport, praca domowa), pozycję siedzącą w szkole i w domu, pozycję leżącą i rodzaj łóżka w czasie odpoczynku dziennego i nocnego, sposób spędzania wakacji itp., rodzaj obuwia oraz sposoby i szczegóły leczenia usprawniającego.

W leczeniu usprawniającym zwraca się uwagę na ćwiczenia ruchowe i kondycyjne u dzieci nieruchawych lub przebywających długo w pozycji siedzącej oraz na ćwiczenia izometryczne, wzmacniające napięcie odpowiednich grup mięśniowych, np. mięśni brzucha, pośladkowych wielkich i grupy mięśni kulszowo-goleniowych w przypadkach nasilonej lordozy, a mięśni grzbietu i obręczy barkowej w przypadkach nasilonej kifozy.

U dorosłych podobne postępowanie, zwłaszcza ćwiczenia kondycyjne i wzmacniające odpowiednie grupy mięśniowe, może zapobiegać wystąpieniu przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych, ich nasilaniu się i pojawianiu bądź narastaniu bólów, a także pomoże utrzymać poprawną, wyprostowaną sylwetkę, bezbolesność i sprawność ruchów do późnej starości.

About The Author

admin

Leave a Reply