Leczenie świeżych złuszczeń

Leczenie świeżych złuszczeń polega na nastawieniu i zespoleniu odłamów. Złusz-czenia zastarzałe leczy się osteotomią międzykrętarzową i zespoleniem obejmującym również nasadę głowy. Nie leczone złuszczenie powoduje powstanie młodzieńczego biodra szpotawego (coxa vara adolescentiimi), zaś u dorosłych bóle i zmiany zniekształcające (coxarthrosis).

Złamania okolicy górnej przynasady. W zależności od lokalizacji dzielimy je na przezkrętarzowe, międzykrętarzowe i podkrętarzowe. Najczęstszy typ stanowią zła-mania przekrętarzowe, cechują się różnorodnością przebiegu linii złamania. Są one następstwem urazów bezpośrednich (upadek z wysokości), rzadziej pośrednich. Działanie mięśni może dodatkowo spowodować przemieszczenie krętarza większego lub mniejszego.

W złamaniach przezkrętarzowych objawy kliniczne podobne są jak przy złamaniu szyjki kości udowej (większa rotacja i większe przywiedzenie uda).

Leczenie polega na zespoleniu operacyjnym, najczęściej płytką Neufelda. U chorych młodszych w razie braku zgody na leczenie operacyjne uzyskać można zrost odłamów unieruchomieniem w opatrunku gipsowym biodrowym.

Złamania podkrętarzowe kości udowej (ok. 2-3 cm poniżej krętarza mniejszego) są to złamania poprzeczne, wieloodłamowe (uraz bezpośredni) i skośne (uraz pośredni) cechują się przemieszczeniem do boku, osiowym i kątowym odłamu dolnego (szpotawość i przywiedzenie) pod wpływem działania silnych grup mięśniowych.

Leczenie może być zachowawcze – nastawienie bezpośrednio po iirazie, lub operacyjne – zespolenie płytką Neufelda, ze względu na trudności zachowawczego nastawienia i utrzymania odłamów.

About The Author

admin

Leave a Reply