Noworodek donoszony

Noworodek donoszony rodzi się z masą ciała powyżej 2500 g, długością ciała powyżej 47 cm, średnim obwodem głowy 32-33 cm, obwodem klatki piersiowej 32-33 cm. Skóra po urodzeniu jest pokryta mazią płodową, łatwo ulega zaczerwienieniu i zasinieniu. Pod warstwą mazi płodowej widoczny jest meszek płodowy. Na skórze nosa powstają wskutek zaczopowania gruczołów łojowych zaskórniki. Tkanka podskórna jest dobrze rozwinięta, mięśnie roz-winięte słabo, wykazują wzmożone napięcie i wzmożoną pobudliwość.

Kościec noworodka jest giętki i elastyczny, kręgosłup nie ma fizjologicznych wygięć. Szwy wewnątrzczaszkowe są otwarte, w miejscu połączenia z kośćmi ciemieniowymi znajduje się czworokątna przestrzeń, wypełniona tkanką włóknistą i określana mianem ciemiączka przedniego. Ciemiączko tylne wypełnia przestrzeń między kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. Noworodek układa się w pozycji ze zgiętymi kończynami górnymi i dolnymi oraz głową pochyloną ku przodowi.

-Samodzielne oddychanie zaczyna się wkrótce po porodzie. W czasie snu noworodek oddycha miarowo, w czasie krzyku oddech bywa

About The Author

admin

Leave a Reply