Ostre choroby zakaźne

Choroby szerzące się przez zakażenie kropelkowe Większość chorób zakaźnych wieku dziecięcego szerzy się przez zakażenie kropelkowe. Są to choroby najbardziej w populacji dziecięcej rozpowszechnione. Determinowane jest to ich dużą zakażal- nością, łatwością szerzenia się, dużą lotnością drobnoustrojów (większość to wirusy) oraz powszechną na nie wrażliwością. Do ery szczepień choroby te określano mianem bezwarunkowych chorób wieku dziecięcego. Oznaczało to, że większość dzieci we wczesnym dzieciństwie na te choroby chorowała. Do grupy tych chorób zaliczamy odrę, różyczkę, ospę wietrzną, ospę prawdziwą, krztusiec, płonicę, błonicę, nagminne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, świnkę i grypę.

Odra. Odra należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Jest wywołana przez wirusy. Źródłem zakażenia w odrze jest tylko człowiek chory. Nosicielstwa odry ńie ma, również przenosiciele mechaniczni nie odgrywają tu żadnej roli.

Odra szerzy się przez zakażenie kropelkowe. Zakażenie powietrzne gra tu znacznie mniejszą rolę. Wrotami zakażenia są górne drogi oddechowe. Okres wylęgania trwa od tygodnia do dwóch tygodni, najczęściej 9–11 dni. Okres ten wydłuża się, gdy dziecko otrzymało gamma-globulinę lub też gdy nakładają się na siebie okresy wylęgania 2 chorób.

About The Author

admin

Leave a Reply